کار

چگونه یک لوستر را نصب کنیم؟

برقکاری

لوستر یکی از ضروری‌ترین لوازم تامین روشنایی سالن‌ها، راهروها و راه پله‌ها به حساب می‌آید که علاوه بر تامین روشنایی، نقش بسزایی در افزایش زیبایی محیط ایفا می‌کند. چنانچه به تازگی برای منزلتان لوستری خریده اید و ازطریقه نصب صحیح آن اطلاع ندارید این مطلب را بخوانید تا با بتوانید لوستر را به درستی نصب نمایید.

 

گام اول – قطع کردن فیوز

ابتدا پیش از هر حرکتی، فیوز مربوطه را قطع کنید. این کار ایمنی شما را در هنگام نصب لوستر تضمین می نماید. بعد از قطع کردن فیوز با استفاده از فاز متر از قطع بودن سیم برق لوستر قبلی  برق اطمینان پیدا کنید. سپس با خیال راحت سیم ها را جدا کنید. و لوستر قبلی را از قلاب جدا کرده و از سقف پایین بیاورید.

 

گام دوم – اندازه کردن زنجیر لوستر

با توجه به ارتفاع سقف ،زنجیر لوستر خود را تنظیم نمایید. اکثر کسانی که در کار فروش لوستر هستند زنجیر را به لوستر متصل میکنند ولی در صورتی که سقف منزل شما کوتاه است لازم است که شما قبل از نصب لوستر چند حلقه از زنجیر را جدا کرده و سپس مابقی مراحل نصب را پیگیری نمایید.

 

 

گام سوم – آویزان کردن لوستر از قلاب سقف

در این مرحله می بایست لوستر را به قلابی که معمولا در سقف ها موجود است متصل کنید .معمولا قلاب در سقف موجود است، اگر قلابی در سقف مشاهده نمی کنید میتوانید با استفاده از سوراخ کردن سقف و قرار دادن یک روپلاک در آن و اضافه کردن یک قلاب به روپلاک این کار را به آسانی انجام دهید فقط توجه داشته باشید برای ایجاد سوراخ در سقف باید محلی را انتخاب کنید که سیم از آن محل عبور نکرده باشد.

 

 

گام چهارم – اتصال سیم های برق لوستر به سیم های برق سقف

از ترمینال برق برای اتصال سیم ها استفاده نمائید. در صورتیکه کلید شما دوپل است به یک ترمینال سه تایی نیاز دارید و در صورتیکه کلید شما تک پل است یک ترمینال دوتایی کافی است.

در صورتیکه تعداد سیم هایی که در بالای لوستر است ۳ تا بود یعنی سیستم لوستر شما دو پل است، که می توانید به سادگی به کلیدهای دوپل وصل کنید. برای این کار کافی است سیم تک را به عنوان نول در نظر بگیرید و سیم جفتی (دو سیم متصل به هم) را فاز در نظر بگیرید. هر سیم فاز لوستر را به یک سیم فاز سقف و تک سیم نول را به تک سیم نول سقف وصل نمائید.

در صورتیکه لوستر شما ۳ سیم داشت و در سقف شما تنها ۲ سیم موجود بود باید سیم جفتی لوستر را بعد از لخت کردن به یکدیگر متصل کنید و به عنوان فاز در نظر بگیرید و سیم تکی را نیز به عنوان سیم نول در نظر داشته باشید و سپس مطابق مراحل بالا فاز لوستر را به فاز سقف و نول لوستر را نیز به نول سقف متصل نمائید.

 

 

گام پنجم – زیباسازی محل اتصال

  در این مرحله شما باید با استفاده از بالا کشیدن زنبق لوستر سیم های اضافی را در درون آن مخفی کنید و و بعد بوسیله پیچ و یا قطعه پلاستیکی آن زنبق را در آن بالا ثابت کنید. با این روش به زیباتر جلوه کردن لوستر کمک نمایید.

 

گام ششم – نصب حباب ها یا شیدها و سپس لامپ ها

 شما باید اضافات لوستر نظیر حباب یا شیدهای لوستر را به آن متصل کنید پس از نصب حباب ها، لامپ ها را در جای خود بپیچانید.

 

 

گام هفتم – وصل کردن فیوز برق و آزمایش روشن شدن لوستر

 در این مرحله فیوز برق را وصل و روشنایی لوستر را تست نمایید. چنانچه با زدن کلید ،کلیه لامپ ها روشن شد، به این معناست که شما کلیه مراحل را به درستی انجام داده اید. در صورتیکه یک یا چند لامپ روشن نمی شود ابتدا اطمینان حاصل کنید که لامپ ها سوخته نباشند و سپس یک به یک مراحل پیش را چک کنید.

 

منبع : ابزار مات