کار

راهکارهای زیباسازی نمای ساختمان

نمای ساختمان

یکی از عواملی که باعث از بین بردن زیبایی نمای ساختمان می شود زنگ زدگی برخی فلزات موجود در نما به علت تغییرات آب و هوایی است. جهت رفع این مورد می توان از محلول اسید فسفریک استفاده کرد، برای استفاده از این نوع محلول ابتدا باید سطح نما را به محلول آغشته کرده و بعد با آب آن را شسته تا پاک شود.

 

در شهرهای بزرگ و صنعتی، سطوح تمامی بناهایی که در کنار کارخانه ها قرار دارند، ممکن است دوده بگیرد. برای از بین بردن دوده های قهوه ای رنگ یا سیاه که  بعد از مدتی بر روی نماها باقی می مانند می توان از محلول آب و صابون استفاده کرد و برای اینکه کاملا تمیز شوند شستشو را چندین بار تکرار کرد.

 

شوره آجر نما یکی از عوامل مخرب نمای ساختمان‌ است که منجر به فرسوده شدن نما در مدت زمان کوتاهی می‌شود این شوره ها به علت جذب آب توسط آجر و بیرون زدن نمک های موجود در آن ظاهر می شود شوره های سفید رنگ در سطح آجر  و نما را می توانید با استفاده از جارو از بین ببرد.

 

برای تمیز کردن سیمان یا قیری که در هنگام ساختن ساختمان بر روی نما پاشیده شده می توانید  از کاردک استفاده کنید. البته باید اجازه دهید تا سنگ نماها کاملا خشک شوند. اگر بر روی شیشه ها نیز  پاشیده شده باشند به وسیله تیغ شیشه آنها را تمیز کنید.

 

معمولا نماهای رنگ آمیزی شده بر اثر مرور زمان، لکه لکه و یا بی رنگ می شوند لذا  باید دوباره آنها را رنگ آمیزی کنید.

 

با توجه به خساراتی که که گیاهان رونده یا خزه ها به نمای ساختمان وارد می کنند توصیه می شود از این روش جهت زیباسازی استفاده نشود زیرا ریشه های این نوع گیاهان باعث لق شدن سنگ ها و آجرها می شود. از همه مهمتر محل تجمع حشرات موذی نیز هستند.